Spis treści
Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne przeprowadza się w stosunku do przedsiębiorcy znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej. Jest to procedura, która umożliwia firmom, które mają problemy finansowe, ale są potencjalnie w stanie je przezwyciężyć, uniknąć ogłoszenia upadłości.
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest przywrócenie zdolności płatniczej dłużnika przez restrukturyzację jego zobowiązań. Oznacza to, że firma może kontynuować swoją działalność, podczas gdy jej długi są restrukturyzowane w taki sposób, aby mogła je spłacić w przyszłości.

Kim jest doradca restrukturyzacyjny?
Doradca restrukturyzacyjny to profesjonalista z dziedziny restrukturyzacji i upadłości firm. Doradca restrukturyzacyjny to osoba, która pomaga firmom przeprowadzić zmiany w ich strukturze organizacyjnej, finansowej lub operacyjnej w celu poprawy efektywności i rentowności. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są obowiązki doradcy restrukturyzacyjnego? Przejdziemy przez to krok po kroku.
restrukturyzacja co to jest?
Restrukturyzacja to proces przekształcenia struktury firmy, który ma na celu poprawę jej wydajności i rentowności.
Jak restrukturyzacja wpływa na biznes?
Dzięki restrukturyzacji, firmy mogą zreorganizować swoje procesy, zasoby i struktury w celu lepszego dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych.
Wyzwania doradcy restrukturyzacyjnego
Jednym z największych wyzwań doradców restrukturyzacyjnych jest zapewnienie, że proces restrukturyzacji przebiega płynnie i jest efektywny. Doradca restrukturyzacyjny dąży również do maksymalnego pogodzenia interesów wierzycieli z dłużnikiem.
Co robi doradca restrukturyzacyjny?
- Analiza finansowa: Doradca restrukturyzacyjny analizuje bieżącą sytuację finansową firmy, w tym jej bilans, przepływy pieniężne i strukturę kosztów, aby zrozumieć, co spowodowało problemy.
- Opracowanie planu restrukturyzacyjnego: Na podstawie analizy, doradca restrukturyzacyjny opracowuje plan, który może obejmować redukcję kosztów, restrukturyzację długu, sprzedaż majątku, zwolnienia lub zmiany w zarządzaniu i strategii firmy.
- Negocjacje z wierzycielami: Doradca restrukturyzacyjny często prowadzi negocjacje z wierzycielami w celu zmiany warunków umów, co może obejmować zmniejszenie określonych parametrów umowy, wydłużenie okresu spłaty lub umorzenie części długu.

Jak zostać doradcą restrukturyzacyjnym?
W Polsce, doradca restrukturyzacyjny musi posiadać licencję udzieloną przez Ministra Sprawiedliwości. Aby uzyskać licencję doradca restrukturyzacyjny musi zdać egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Egzamin jest przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku, przez komisję egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości.
Ponadto kandydat na doradcę restrukturyzacyjnego musi:
- być obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, albo Norwegii, Islandii, Lichtensteinu czy Szwajcarii
- znać język polski w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności syndyka, nadzorcy lub zarządcy
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych
- mieć ukończone wyższe studia i tytuł magistra lub równorzędny uzyskany w państwie członkowskim Unii Europejskiej, albo Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii
- posiadać nieposzlakowaną opinię
- mieć co najmniej 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu majątkiem upadłego przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią w Polsce lub państwie członkowskim Unii Europejskiej, albo Norwegii, Islandii, Lichtensteinu czy też Szwajcarii, zdobyte w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję doradcy restrukturyzacyjnego
- nie być karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
- nie być podejrzany albo oskarżony o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe
- nie być wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego.